Změny životního stylu zvýšit počet spermií pro těhotenství

Tento článek je o životním stylu, vitamínů a doplněk pro zvýšení počtu spermií u mužů a zlepšit šanci, aby jeho partnerka těhotná.

O počtu spermií a kvalitu.

Polovina všech překážek neplodnosti přispívají muži. Mužská neplodnost spojená s nízkým počtem spermií je spojena s nezdravým životním stylem a vitamínu nebo zinku nedostatek, což znamená, že životní styl a několik dietní změny by mohly pomoci střílet nahoru na počet spermií.

Někdy, kvalita spermií má také vliv na plodnost. Muži s nízkým počtem spermií může být stále plodný, pokud jejich sperma je ve výborném stavu. Spermie je náchylná k poškození volnými radikály, což ovlivňuje její životaschopnost. Takže, které mají dobrou počet spermií je k ničemu, pokud je kvalita spermií je nízká.

Nicméně, zdravý životní styl a strava může zlepšit kvalitu spermatu a chránit počítat spermie a životaschopnost.

Životní styl a dietní změny zvýšit počet spermií pro těhotenství.

Významnou příčinou mužské neplodnosti je něco, co nazývá ‚poškození volnými radikály‘. Volné radikály jsou toxické metabolity produkované normální procesy v našem těle. Nicméně, oni jsou také produkovány v důsledku vystavení určitých faktorů životního prostředí.

Tyto vysoce reaktivní molekuly k poškození buněk, a přebytek volných radikálů ve spermatu je také zodpovědný za poškození spermií, což může vést k neplodnosti a potratu.

Přebytečné volné radikály mohou být způsobeny tím, špatné stravovací návyky, užívání alkoholu a tabáku, nemoc a stres. Mohou být také způsobeny expozicí znečišťujících látek a chemických látek v prostředí.

Below are some tips on what you can do to fight free radical damage and improve the health of your sperm:

  1. Lose weight. Losing weight if you’re overweight is one of the single-most effective things you can do to increase sperm count.
  2. Exercise. Even if you don’t need to lose weight, staying active and leading a healthy lifestyle can help boost your sperm count.
  3. Take your vitamins. Some types of vitamins, including vitamins B12, C, and E are important for sperm health.
  4. Avoid substance abuse. Low sperm counts and unhealthy sperm have been linked to people with a history of: heavy drinking, tobacco use of any kind and illegal drug use.
  5. Wear loose, cotton boxers. Keeping your sperm at an adequate temperature and allowing lots of air flow to the scrotum can help cultivate the right environment for healthy sperm.

Those are five important tips for a man to increase his sperm count and quality for pregnancy.

Particularly about vitamins for fertility, you can obtain the essential vitamins from healthy foods and also supplement. The highly recommended supplement for men who hope to make their wives pregnant is FertilityBlend by Daily Wellness Company.

FertilityBlend for Men is a scientifically validated male fertility supplement to increase the quality and number of sperms which your body produces. This unique formula is the first fertility product to synergistically combine natural herbal and nutritional ingredients specifically for men’s reproductive health.

The ingredients are L-carnitine fumarate, green tea extract, rice flour powder, magnesium stearate, silica, dong quai extract, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin B6, Vitamin B12, folate, zinc and selenium.

FertilityBlend for Men ingredients were chosen based on clinically available evidence suggesting their individual benefits in the promotion of fertility.

After thoughtfully selecting and blending the herbal and nutritional ingredients, Daily Wellness Company conducted a study that found the male fertility supplement improved men’s chances of making their wives pregnant.

Fertility Blend