Male Extra

Léčba Libido, který pracuje pro muže

Nízké libido znamená snížení sexuální touhy, která vede ke snížení sexuální aktivity. Podívejme se potenciální léčbu nízké libido, který pracuje pro muže.

Nízké libido může pocházet z různých příčin. Nejčastěji male nízké libido je důsledkem léků vedlejších účinků, fyzické nebo duševní nemoc, stres, stárnutí a hormonální problémy (nejčastěji, nízkou hladinu testosteronu).

Seznam nízké libido příčiny.

  • Psychické problémy. Stres a úzkost z kmene každodenního života, vztahů nebo rodinné problémy, deprese a duševní poruchy jsou jedny z mnoha faktorů, které mohou mít vliv na sexuální touhu.
  • Zdravotní problémy. Onemocnění, jako je diabetes; podmínky, jako je obezita, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu; a léky na HIV, některé vypadávání vlasů opravné prostředky, a další léky mohou negativně ovlivnit sexuální touhu.
  • Hormonální příčiny. Testosteron je hormon touhy. Nízké hladiny testosteronu znamená nízkou sexuální touhu. Hladiny ponořit jako muži věku; další příčiny patří chronická onemocnění, léky a další užívání drog.

Jaký je nejlepší libido léčba, která pracuje pro muže?

Můžete zkusit tyto účinné kroky ke zlepšení nízké libido:

  • Talk to a therapist. Emotional factors as well as physical factors can impact your libido. A loss of desire is more likely among men who have lost a spouse, are unemployed or have low income, or have retired. Talk to a therapist if you are having a hard time coping with major life stressors.
  • Exercise. Getting at least 200 minutes of moderate-intensity aerobic activity a week leads to improvement in sexual performance and testosterone levels.
  • Lose weight. This is especially important if you’re obese. Having less abdominal fat correlated with improved desire.
  • Control your diet. In a study of obese men with type 2 diabetes, cutting about 600 calories a day by following a low-fat, high-protein, moderate-carbohydrate diet was effective in improving sexual desire.
  • Tackle any substance abuse. Men with low sexual desire should consider their use of legal and illegal substances, including smoking and drinking more than a moderate amount of alcohol. Quitting must improve libido.
  • Review your medications. Side effects and interactions of prescription and over-the-counter drugs could be contributing to loss of desire. Talk to your doctor to see if any of your current medications might be affecting your sex drive.

Do not forget to include supplementation.

All of the above treatments might not be complete without supplementation. However, you should choose a supplement that has been proven efficacious in treating low libido of men. Another important thing, the supplement should also be natural and approved by the FDA.

Today, MaleExtra emerges as the most prominent male product. MaleExtra has so many advantages, making it a major supplement among men.

Male Extra is a male enhancement supplement with a unique blend of ingredients not only can make your penis longer and bigger, it can also give you an improved sex drive, and better control over your erections Taking these pills regularly can also give you more intense orgasms.

The main ingredients of this male enhancement supplement are pomegranate and niacin. One tablet contains a massive 500 milligrams of Pomegranate, which is native to now Iran and has been found to be rich in antioxidants.

Pomegranate has been proven effective in increasing erection hardness, while Niacin has been linked to reducing fatigue and improving stamina.

To má také další přísady, jako je L-arginin, aminokyselina, která se produkuje oxid dusnatý, které střídavě vytváří tvrdé erekci přes dilataci cév do penisu erektilních tkání.

Ostatní složky jsou methylsulfonyl methan, kreatin, Cordyceps a zinek. Všechny ingredience jsou jen přirozené, ale bezpečná ne. Byly schváleny FDA.

Male Extra