Hangi gıdalar erken menopoza önlemek için yemek?

Menopoz bir kadının yaşam döngüsünün doğal bir parçasıdır. Bu menopoz önlemek imkansız, ama yemek için doğru gıdalar biliyorsanız erken menopoza önleyebilirsiniz.

Hiçbir kadın menopoz başlangıcı karşılıyor: sıcak basmaları, uykusuzluk, kilo alma, alçaltılmış libido ve diğer felâket getiren belirtilerin sonsuz listesi.

50 ile bu değişiklikleri yaşamıyorsanız eğlenceli ama beden ve ruh üzerinde büyük hasara yol açabilir senin otuzlu hatta yirmili içlerinden gidiyor. yapmak için bir kızım? (Erken menopoz dahil) menopoz yaşı çoğunlukla genlerin tarafından önceden belirlenmiş iken, erken menopoza önlemek için yemek bazı gıdalar vardır.

Sağlıklı diyet.

iyi dengelenmiş bir diyet ve sağlıklı kilonun korunması kalp hastalığı, diyabet ve diğer kronik sağlık sorunları riskini düşürücü anahtarıdır. Bunu menopoza gittiğinizde sağlıklı bir kiloyu korumak için daha fazla çaba gerektirir bulabilirsiniz.

Hayatınızın bu döneminde, östrojen sizin düzeyleri bırakın. Bu özellikle Midsection içinde, kilo almaya savunmasız hale getirebilir. Artan karın yağ kalp hastalığı ve diğer hayatı tehdit eden hastalıkların artan riskler ile ilişkilidir.

Gıdalar erken menopoza önlemek için yemek.

İyi haber, belirli gıdalar “fitoöstrojenler,” bitkisel kökenli östrojen bakımından zengin olmasıdır. Kolayca vücudumuzda östrojen dönüşüyorsa mükemmel doğal hormon replasman vardır.

  • Soy, millet, barley, flax seed, lentils, kidney beans, lima beans, rye, clover, fennel, and chickpeas (garbanzo beans) are super-rich in phytoestrogens.
  • Other foods that contain phystoestrogens include apples, brown rice, celery, beets, carrots, cauliflowers, broccoli, mushrooms, and almost all nuts, beans and legumes.

We can see a couple of soup recipes in there already. Mix a variety of beans with veggies such as celery, carrots, mushrooms and cauliflowers. Add some spices such as clover, ginger, oregano, thyme or turmeric. Slow cook it all day in a crockpot.

Have a rich and delicious soup with brown rice for dinner. What a great and inexpensive way to replenish your estrogen and avoid early menopause!

Another way to support healthy progesterone levels in women.

In order to support your healthy progesterone levels and avoid early menopause, you can use Proferia.

Proferia is a convenient and easy-to-apply cream that aids in relief from some of the most common symptoms of the menopause, including hot flushes, night sweats and low libido by helping to balance the body’s hormone levels. The blend of natural ingredients helps to contrinute towards normal hormonal balance.

  • Helps to alleviate the common symptoms of menopause.
  • Aids in reducing hot flushes, low libido and night sweats.
  • Maintains hormonal balance.
  • Highest strength progesterone (500mg).
  • Convenient solution can be applied in seconds.
  • 100% natural ingredients, no artificial extracts.
  • No unwanted side-effects.

Proferia is a safe and 100% natural transdermal progesterone that helps to strengthens the body’s defence against the menopause. Remember that all orders received before 4pm on weekdays will arrive on your doorstep the very next working day, and all our items arrive in plain, non-branded packaging.

Proferia