Genç erkek ve tedavilerde Ereksiyon problemleri

Gelişmekte olan ereksiyon sorunlarının şansı yaşla birlikte artar. Ama sorunların yanı genç erkeklerde meydana geldiğini ereksiyon biliyoruz?

Ereksiyon sorunu veya erektil disfonksiyon, cinsel birleşme için yeterli bir ereksiyon muhafaza edilmesi için bir kalıcı ve tekrar eden yetersizlik ile karakterize edilir.

sinirler ve arterlerin bir travmaya gibi psikolojik, fiziksel ve yaşam tarzı konularında hepsi ereksiyon sorunlarına neden olabilir. Ereksiyon problemlerinin sıklığı yaşla birlikte artar, ancak genç erkekler de bunu yaşayabilirsiniz.

Hangi genç erkeklerde ereksiyon sorunlarına neden?

Genç erkeklerde ereksiyon sorunlarının nedenleri yaşlı erkeklerde benzerdir ve hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri arasındadır. Bunun en yaygın bazıları şunlardır:

1. Psikolojik nedenler. Anksiyete genç erkeklerde ereksiyon sorunlarının en yaygın nedenidir. Bu Prezervatifi veya cinsel performansı koyarak sırasında ereksiyon kaybetmeden, eşiniz hamile kalmak konusunda sinirlilik içerebilir.

ereksiyon elde etmek başarısızlık daha da anksiyete ve strese neden olduğundan, bu çoğu zaman, olumsuz bir spiral oluşturur. Depresyon, anksiyete ve stres de libido azaltarak ereksiyon sorununa yol açabilir.

2. dar damarlar. Yüksek tansiyon, kolesterol, sigara ve diyabet tüm kan damarlarının daralmasına yol açabilir. Bu penise kan akışını kısıtlar ve bir sertliğimi alma şansını azaltır.

3. Hormonal imbalance. Using steroids to build up your muscles can put you at higher risk of erection problems. Other hormonal causes include abnormally high or low levels of thyroid hormone or prolactin.

4. Medicines. Some common drugs can cause erection problems, such as those prescribed for depression, heart conditions and blood pressure. Drinking heavily and using illegal drugs can also contribute towards erection problems in young men.

What can young males do about erection problems?

If you’re having problems with erections, take it seriously. Talk to your doctor. If your erection problem is a symptom of another medical condition, start treatment. You also need to make some lifestyle changes or go on supplementation.

Speaking of supplementation, one of the best options available is VigRXPlus.

VigRXPlus works not only to treat erection problem, but also to prevent it. So, this male enhancement supplement is suitable for all men, young and old.

VigRXPlus has the finest and freshest ingredients in the world. It is a well-known brand in male enhancement market which really works and is very effective too.

VigRXPlus helps you to achieve harder erections as its work very well for proving you with the desired results. It also helps in increasing your sex drive as it provides you with something extra.

The ingredients are herbal and are specially blended for giving you the maximum benefits so that you can get the desired hardness or erections without any severe side effects. It also helps in improving the blood flow to your penis chambers so that more amount of blood can flow into the penis for trapping more blood during the erection.

This male enhancement supplement is also very effective in treating the different sexual problems in men that include premature ejaculation, nocturnal emission and impotence. When more blood gets trapped into the penis chamber, it forces the penis to become more turgid, bigger and expand so that it provides harder and bigger erections.

VigRX Plus
Genç erkek ve tedavilerde Ereksiyon problemleri