En iyi doğal libido erkek için tamamlayan

Aslında azgın sağlıklı eşittir çünkü libido takviyeleri tüketen yanlış bir şey yoktur. Ve burada erkek libido için en doğal vitamin.

Sizin cinsel dürtü ne kadar sağlıklı iyi bir genel göstergedir. (Eski 50 yaşından küçük bir erkek konum özellikle) Eğer bir erkek, düzenli ereksiyon uyanma değil, o zaman bu bir sağlık sorunu olabilir.

erkeklerde düşük libido ana nedeni.

erkeklerde düşük cinsel dürtü ana nedeni testosteron eksikliği olduğunu. 40. Erkekler kas kütlesini, depresyon, uyku bozukluğu ve sürücüye ve motivasyon eksikliği kazanıyor ya koruyarak yorgunluk, düşük libido, kilo alma, zorluk gibi belirtiler fark etmeye başlayabilir Testosteron seviyeleri etrafında yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlayabilir

Düşük libido ve azalan testosteron düzeyleri birçok erkek için sorun artıyor ancak her ikisi belli takviyeleri ile kontrol altına alınabilir.

En iyi takviyeleri erkek libido geliştirmek.

1. Maca. Maca erkek kabile üyeleri arasında onun libido arttırıcı güçler için Perulular arasında yüzyıllardır bir üne sahip olmuştur.

2. Puama. Maca Peru geliyor. Puama Brezilya’da aynı kıta geliyor. Puama en afrodizyak nitelikleri üzerinde yapılan çalışmaların çoğunda bir Fransız yapılmıştır.

Ama, o zaman, daha iyi kim haklı, bir Fransız daha bir afrodizyak incelemek için? İnsan konuda yaptığı çalışmalardan biri yaklaşık 2/3 düşük libido katılımcıların Puama alarak yardımcı olduğunu göstermiştir.

3. Ginseng. Korean Ginseng was shown in one study to improve erectile strength and function in a number of ways, including boosting the beloved Nitric Oxide. This same study found that Ginseng boosted libido and other studies have implied that sexual desire is enhanced by this herb as well.

4. Horny goat weed. Horny goat weed is an ancient natural remedy that has been used in China for centuries. It is commonly used to combat low sexual desire, erectile dysfunction, and chronic fatigue.

A study found that a specific compound in the herb blocks the effects of an enzyme that blocks blood flow to the penis, which would then improve erectile ease, strength, and duration.

Vitamins and minerals for libido.

You also need to know that certain vitamins and minerals are absolutely critical in the process of testosterone production.

Make sure you’re getting ample amounts of vitamin C, vitamin E, zinc and selenium in your diet. Eat foods like carrots, kale, spinach, shellfish/shrimp, wild salmon, kidney beans, flax seeds, almonds, cashews, and sunflower seeds to get these nutrients into your diet.

And if you want to supplement to ensure that you’re getting optimal levels of these vitamins and minerals in your diet, we would recommend FertilityBlend for Men – a high quality product from Daily Wellness Company.

FertilityBlend for Men includes:

  • Antioxidant Vitamins C and E, green tea, and selenium. They reduce toxins and free radical damage for improvements to overall sexual and reproductive health as well as sperm count/quality.
  • Zinc and B Vitamins (B6, B12, and folate). They are critical nutrients for proper male hormone metabolism, sex drive, male vitality, sperm formation, and sperm motility.
  • Another ingredient is L-carnitine. It is an amino acid, also known as carnitine, shown to be critical to the formation of healthy, active sperm.
  • There is also ferulic acid. It is an antioxidant shown to improve sperm quality.

Take 3-4 capsules of FertilityBlend for Men per day along with your meals for the first one month. Continue taking at least 2 capsules per day with meal and expect significant improvements after 3 months.

Fertility Blend