egzersizleri ile doğal olarak erkeklerde testosteron artırmak için nasıl

testosteron sizin seviyeleri düşükse, otomatik bir reçete için ulaşmaz. egzersizleri ile erkeklerde testosteron seviyelerini artırmak için nasıl buradan öğrenebilirsiniz.

erkeklerde testosteron önemi.

Bir adam bir adam kılan tek şey varsa, o testosteron var. Bina kas, güven seviyeleri, libido, güç ve çok daha fazlası: vücudun doğal olarak ürettiği bu hormon gibi önemli şeylerden çok sayıda sorumludur.

Testosteron o iddialı alfa-zihniyet sorumludur. Bu kabaran libido seviyelerini tutmak için sorumlu. Ayrıca oluşturmak ve yağsız kas kütlesini korumak yardımcı sorumlu.

Oh, ve o da orta bölümünün kapalı istenmeyen yağ tutulmasından sorumlu.

Testosteron sayesinde işler doğru yapılırsa, bir bira gut yerine altılı paket spora mümkündür. Ancak ne yazık ki çoğu erkek testosteron seviyeleri onların geç 30’lu ya da erken 40s ulaştığınızda düşmeye başlar. 40 sonra testosteron seviyelerinin yılda yaklaşık% 2 bırakın.

Nasıl egzersizleri ile erkeklerde testosteron artırmak için.

Nasıl daha fazla testosteron alma hakkında gidiyorsun? İyi haber size düzeltmek için, ehem, arka sokak eczacı ziyaret etmek gerek kalmamasıdır. Bunun yerine, sadece vücudunuzun hareket etmesini sağlamak.

1. Sprint. Multiple studies have shown that you can boost your testosterone levels by sprinting. In one study, testosterone levels increased significantly for people who performed a series of very short (but intense) 6-second sprints – and testosterone levels remained high even after those people had fully recovered from the sprint workout.

2. Lift heavy stuff. While you can do high reps with low weights or low reps with high weights, studies have shown that it definitely takes heavy weights to significantly boost testosterone.

Full body, heavy exercises like squats, deadlifts, bench presses, and Olympic lifts should ideally be used, at 85-95% of your 1RM (or one repetition maximum). You need to do 2-3 full body weight lifting workouts per week to get good testosterone-boosting results.

3. Do forced reps. To do a forced repetition, you perform a weight lifting exercise for as many reps as you can, and then have partner (a “spotter”) assist you with completing several additional repetitions (anywhere from 1-5 extra reps).

Research shows that this type of forced rep set generates more testosterone than simply doing as many reps as you can do by yourself.

4. Use your legs. In another study that investigated the hormonal response to weight training, participants were split into an arm-only training group and a leg-plus-arm training group. Testosterone increases were significantly higher in the group that added lower body training to their upper body training.

While it can be tempting, especially for guys, to focus on exercises like biceps curls and bench pressing, you’ll notice far better results for lean muscle mass, energy, sex drive, and fat loss when you include multi-joint leg exercises such as lunges and squats into your regimen.

Use long rest periods and take supplement!

You may do hard exercises, but remember to get enough rest.

Scientists have studied the effects of very short rest periods on testosterone and found that longer rest periods of around 120 seconds between sets are better for building testosterone (although you can still build other hormones, such as growth hormone, with shorter rest periods).

Another important thing in exercising is adequate energy. And you can obtain great energy to do your exercises by eating nutritious foods and taking the right supplement.

Bu ürün vitamin ve mineraller açısından çok zengin olduğu için günlük takviyesi olarak günlük Wellness Company Men FertilityBlend seçin. Ve tüm malzemeyi doğal.

Erkekler için FertilityBlend temelde doğurganlığı artırmak için tasarlanmış, ama aynı zamanda olumlu vücudunuzun genel sağlık etkiler. Erkekler senin testosteron düzeylerini artırmak amacıyla egzersiz sırasında dayanıklılık desteklemek için sen FertilityBlend gerekecektir.

Fertility Blend