Jak se vypořádat s nízkými příznaky progesteronu

Progesteron je hormon v těle, který stimuluje a reguluje různé funkce. Zde se dozvíte nízké příznaky progesteronu a jak se s nimi vypořádat.

Pokud jste trpí únavou, nepravidelná menstruace, problémy s kůží, nebo přibývání na váze, vaše progesteronu (nebo jeho nedostatek!), Může být na vině. I když se tyto symptomy mohou být vyvolány jinými příčinami, jako jsou s nízkým obsahem železa, hypotyreózy, nízká vitaminu D, kortizolu nerovnováhy, jen abychom jmenovali alespoň některé, progesteron mohlo jistě být na vině.

Co je to progesteron a co to dělá?

Progesteron je protizánětlivý hormon před ovulací zvýšit možnost otěhotnění. Má uklidňující, uklidňující účinek, zvyšuje hladinu serotoninu v ženském mozku, který pomáhá vyrovnat se s depresí a nespavostí.

A samozřejmě, progesteron je nezbytný pro udržení zdravého těhotenství. Bohužel, i když mnoho žen po menopauze ve věku a děti trpí nedostatkem progesteronu, který může vést k řadě zdravotních problémů, včetně neplodnosti.

Šest příznaky nízké progesteronu.

  1. Menstruační nepravidelnosti – dlouhé cykly, nepravidelné cykly, krátké luteální fáze, diagnóza syndrom polycystických vaječníků, menstruační křeče, špinění uprostřed cyklu, nebo před zahájením úplného doba průtoku.
  2. Neplodnost – progesteron je jedním z hlavních hormonů podílejících se na dosažení a udržení zdravé těhotenství. Připravuje sliznice dělohy pro embryo implantovat.
  3. Acne, brittle nails, dry cracked skin – If you are suffering from adult onset acne, if your nails are cracking, splitting, peeling, or the skin of your heels and hands are cracking, you might be low in progesterone.  
  4. Depression, anxiety, mood swings – as we age, many women attribute a shift in estrogen for their mood symptoms. But actually after age 30, most of us experience a drop in progesterone and one of the first signs of this lowered level is a shift in mood.
  5. Low libido, fatigue, foggy thinking – Less than keen on sex? Feel like having an afternoon nap? Can’t remember names or words as well as you once did? Please ask your doctor to test your progesterone in your next check-up.
  6. Slow metabolism, weight gain around the midsection, sugar cravings – with the rise in diabetes all over North America, most people blame sugar and insulin for their metabolic dysfunctions. But as we age and progesterone drops, it sure can slow down our ability to burn fat.

How to deal with progesterone deficiency?

Progesterone pills can be prescribed by a doctor as a birth control or hormone balance treatment. Depending on the age of a woman, the symptoms, her body chemistry and the issues, the doctor will prescribe just the needed amount of progesterone to prevent overdose.

Make sure to tell your doctor about the medicines you take (if you do any), and other health conditions to avoid allergic reactions and unpleasant side effects. Like any other health condition, hormone imbalance is a serious issue and ought to be treated under strict medical supervision.

Increase your progesterone levels naturally.

Unlike other hormones, researchers have found that progesterone is optimally delivered to the body when applied through the skin as opposed to being administered orally.

Proferia is a safe, all-natural topical progesterone cream that can aid in restoring hormone balance and counter the effects of estrogen dominance.

Proferia contains a highly soluble wild yam extract as a base for its high absorption rate, as well as 500 mg of USP progesterone per ounce. It does not contain synthetic hormones, petroleum, lanolin, or other animal-derived ingredients.

Because of its many benefits, and particularly its ability to oppose the carcinogenic effects of estrogen, natural progesterone deserves far more attention and application than generally given in the prevention and care of women’s health problems today.

Application: Proferia should be applied once daily or as directed by your healthcare provider. Apply to areas where your skin is thin, such as the neck, breasts, inside the arms, etc. The amount needed will vary from individual to individual and dependent on the symptoms experienced, typically ¼ to ½ of a teaspoon daily.

Proferia
Jak se vypořádat s nízkými příznaky progesteronu